
| Parameter | Value |
|---|---|
| Capacitance | 220 pF |
| Voltage Rating (DC) | 560 V |
| Tolerance | 10 % |
| Length | 19 mm |
| Termination | Radial |
| Diameter | 14 mm |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Voltage Rating (AC) | 420 V |
| Packaging | Bulk |
| Depth | 6.1 mm |
| Thickness | 6.1 mm |
| RoHS | Compliant |
| Lead Pitch | 7.5 mm |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Lead Length | 30 mm |
| Lead/Base Style | Radial |
| Current Rating | 50 A |
| Max Voltage Rating (DC) | 560 V |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 11 months ago) |
| Clamping Voltage | 1.12 kV |
| Varistor Voltage | 680 V |
| Max Voltage Rating (AC) | 420 V |
| Max Surge Current | 4.5 kA |
| Energy | 90 J |
| Clamping Current | 50 A |
| Voltage Tolerance | 10 % |
| Surge Energy Rating | 90 J |
| Peak Surge Current | 4.5 kA |
Stock: 1545
Distributors
pcbx
Unit Price$0.84778
Ext.Price$0.84778
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.84778 | $0.84778 |
| 10 | $0.54220 | $5.42200 |
| 25 | $0.50434 | $12.60850 |
| 50 | $0.46513 | $23.25650 |
| 100 | $0.43035 | $43.03500 |
| 300 | $0.36988 | $110.96400 |
| 500 | $0.31791 | $158.95500 |
| 1000 | $0.27324 | $273.24000 |
